1091QM7-24V
DigiKey Part Number
L50187-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1091QM7-24V
Description
LED PNL IND YELLOW QUICK CON
Detailed Description
LED Panel Indicator Yellow 24V Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
EDA/CAD Models
1091QM7-24V Models
Category
Lens Color
Yellow
Manufacturer
Visual Communications Company - VCC
Ratings
AC/DC
Series
Voltage
24V
Packaging
Bulk
Panel Cutout Shape
Round
Part Status
Active
Panel Cutout Dimensions
0.50" (12.70mm)
Type
LED
Lens Style
Round with Domed Top
Lamp Color
Yellow
Termination Style
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)