1091QM1-24V
DigiKey Part Number
L50181-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1091QM1-24V
Description
LED PNL IND RED QUICK CONNECT
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Panel Indicator Red 24V Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
EDA/CAD Models
1091QM1-24V Models
Category
Lens Color
Red
Manufacturer
Visual Communications Company - VCC
Ratings
AC/DC
Series
Voltage
24V
Packaging
Bulk
Panel Cutout Shape
Round
Part Status
Active
Panel Cutout Dimensions
0.50" (12.70mm)
Type
LED
Lens Style
Round with Domed Top
Lamp Color
Red
Termination Style
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)