510DX338M010ER5O is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
3300 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 125°C
510DX338M010ER5O
DigiKey Part Number
510DX338M010ER5O-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
510DX338M010ER5O
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
1.575" (40.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
10 V
Package / Case
Radial, Can
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C