1N5417TR
DigiKey Part Number
112-1N5417TR-ND - Tape & Reel (TR)
112-1N5417TRCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1N5417TR
Description
DIODE AVALANCHE 200V 3A SOD64
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 200 V 3A Through Hole SOD-64
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
100 ns
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 200 V
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
Supplier Device Package
SOD-64
Current - Average Rectified (Io)
3A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 9 A