VR37000001004JR500
DigiKey Part Number
BC4422TR-ND - Tape & Reel (TR)
BC4422CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VR37000001004JR500
Description
RES 1M OHM 1/2W 5% MG AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 MOhms ±5% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial High Voltage, Pulse Withstanding Metal Film
Category
Composition
Mfr
Features
High Voltage, Pulse Withstanding
Series
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.157" Dia x 0.354" L (4.00mm x 9.00mm)