SFR25H0002201FR500
DigiKey Part Number
56-SFR25H0002201FR500TR-ND - Tape & Reel (TR)
56-SFR25H0002201FR500CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFR25H0002201FR500
Description
RES 2.2K OHM 1/2W 1% AXIAL
Detailed Description
2.2 kOhms ±1% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Metal Film
Category
Power (Watts)
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)