SFR2500006981FR500 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Parametric Equivalent
TE Connectivity Passive Product
6.98 kOhms ±1% 0.4W Through Hole Resistor Axial Metal Film
SFR2500006981FR500
DigiKey Part Number
PPC6.98KYTR-ND - Tape & Reel (TR)
PPC6.98KYCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFR2500006981FR500
Description
RES 6.98K OHM 0.4W 1% AXIAL
Detailed Description
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)