SFR2500003018FR500
DigiKey Part Number
SFR2500003018FR500-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFR2500003018FR500
Description
RES 3.01 OHM 0.4W 1% AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.01 Ohms ±1% 0.4W Through Hole Resistor Axial Metal Film
Category
Power (Watts)
Temperature Coefficient
±250ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)