SFR16S0005622FR500 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 8,469
Datasheet
Parametric Equivalent
56.2 kOhms ±1% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Metal Film
SFR16S0005622FR500
DigiKey Part Number
PPC56.2KXTR-ND - Tape & Reel (TR)
PPC56.2KXCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFR16S0005622FR500
Description
RES 56.2K OHM 1/2W 1% AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SFR16S0005622FR500 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Obsolete
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)