SFR16S0004993FA500 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 2,717
Datasheet
499 kOhms ±1% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Metal Film
SFR16S0004993FA500
DigiKey Part Number
SFR16S0004993FA500-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFR16S0004993FA500
Description
RES 499K OHM 1/2W 1% AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power (Watts)
Temperature Coefficient
±250ppm/°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Size / Dimension
0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)