SFR16S0002371FR500
DigiKey Part Number
PPC2.37KXTR-ND - Tape & Reel (TR)
PPC2.37KXCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFR16S0002371FR500
Description
RES 2.37K OHM 1/2W 1% AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
2.37 kOhms ±1% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Metal Film
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Obsolete
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)