SFR16S0002201JR500 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 4,066
Datasheet
Similar
In Stock: 10,517
Datasheet
2.2 kOhms ±5% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Metal Film
SFR16S0002201JR500
DigiKey Part Number
SFR16S0002201JR500-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFR16S0002201JR500
Description
RES 2.2K OHM 1/2W 5% AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power (Watts)
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)