SFR16S0001503JR500 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 1,775
Datasheet
150 kOhms ±5% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Metal Film
SFR16S0001503JR500
DigiKey Part Number
SFR16S0001503JR500-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFR16S0001503JR500
Description
RES 150K OHM 1/2W 5% AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power (Watts)
Temperature Coefficient
±250ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Size / Dimension
0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)