SFR16S0001001JA100 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 57
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 2,017
Datasheet
Image for SFR16S0001001JA100 is not available
SFR16S0001001JA100
DigiKey Part Number
56-SFR16S0001001JA100TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFR16S0001001JA100
Description
SFR16S 5% A1 1K0
Customer Reference
Detailed Description
1 kOhms ±5% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Metal Film
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Package / Case
Part Status
Obsolete
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)