SFR16S0001000JA500 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 1,708
Datasheet
Similar
In Stock: 683
Datasheet
Similar
In Stock: 0
100 Ohms ±5% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Metal Film
SFR16S0001000JA500
DigiKey Part Number
BC4291CT-ND - Cut Tape (CT)
BC4291TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFR16S0001000JA500
Description
RES 100 OHM 1/2W 5% AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power (Watts)
Mfr
Composition
Series
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Obsolete
Package / Case
Resistance
Size / Dimension
0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)