NFR25H0006808JR500
DigiKey Part Number
PPC6.8BTR-ND - Tape & Reel (TR)
PPC6.8BCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NFR25H0006808JR500
Description
RES 6.8 OHM 1/2W 5% AXIAL
Detailed Description
6.8 Ohms ±5% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Fusible, Safety Metal Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NFR25H0006808JR500 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)