NFR2500002208JA500
DigiKey Part Number
BC4667CT-ND - Cut Tape (CT)
BC4667TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NFR2500002208JA500
Description
RES 2.2 OHM 5% 1/3W AXIAL
Detailed Description
2.2 Ohms ±5% 0.333W, 1/3W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Fusible, Safety Metal Film
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)