NFR2500001500JR500 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | NFR2500001500JR500 |
Description | RES 150 OHM 1/3W 5% AXIAL |
Manufacturer Standard Lead Time | 15 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 150 Ohms ±5% 0.333W, 1/3W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Fusible, Safety Metal Film |
Series | Temperature Coefficient ±100ppm/°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Operating Temperature -55°C ~ 155°C |
Part Status Active | Package / Case |
Resistance | Supplier Device Package Axial |
Tolerance | Size / Dimension 0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm) |