NFR2500001500JR500 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 4,740
Datasheet
Similar
YAGEO
In Stock: 1,010
Datasheet
150 Ohms ±5% 0.333W, 1/3W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Fusible, Safety Metal Film
NFR2500001500JR500
DigiKey Part Number
PPC150ATR-ND - Tape & Reel (TR)
PPC150ACT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NFR2500001500JR500
Description
RES 150 OHM 1/3W 5% AXIAL
Detailed Description
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)