MRS25000C6808FRP00 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 7,746
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 2,479
Datasheet
In Stock: 593
Vishay Dale
6.8 Ohms ±1% 0.6W Through Hole Resistor Axial Metal Film
MRS25000C6808FRP00
DigiKey Part Number
MRS25000C6808FRP00-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MRS25000C6808FRP00
Description
RES 6.8 OHM 0.6W 1% AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)