MRS16000C4702FRP00
DigiKey Part Number
56-MRS16000C4702FRP00TR-ND - Tape & Reel (TR)
56-MRS16000C4702FRP00CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MRS16000C4702FRP00
Description
RES 47K OHM 0.4W 1% AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 kOhms ±1% 0.4W Through Hole Resistor Axial Metal Film
Category
Power (Watts)
Mfr
Composition
Series
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Size / Dimension
0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)