MKP385E3331AKFI2B0 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
0.033 µF Film Capacitor 550V 1600V (1.6kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
MKP385E3331AKFI2B0
DigiKey Part Number
56-MKP385E3331AKFI2B0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MKP385E3331AKFI2B0
Description
CAP FILM 0.033UF 10% 1.6KVDC RAD
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.709" L x 0.413" W (18.00mm x 10.50mm)
Height - Seated (Max)
0.693" (17.60mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
550V
Applications
Automotive; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
Voltage Rating - DC
1600V (1.6kV)
Ratings
AEC-Q200
Dielectric Material
Features
High Temperature
ESR (Equivalent Series Resistance)
95 mOhms