MAL215953102E3
DigiKey Part Number
4359PHBK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL215953102E3
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 140mOhm 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MAL215953102E3 Models
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
3.108 A @ 10 kHz
Impedance
180 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
140mOhm
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C