9C-10.000MAAJ-T is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
CTS-Frequency Controls
In Stock: 0
Datasheet
Similar
CTS-Frequency Controls
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
QST
In Stock: 988
10 MHz ±30ppm Crystal 18pF 40 Ohms HC-49/US
9C-10.000MAAJ-T
DigiKey Part Number
887-1050-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
9C-10.000MAAJ-T
Description
CRYSTAL 10.0000MHZ 18PF SMD
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
9C-10.000MAAJ-T Models
Category
Load Capacitance
18pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
40 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
10 MHz
Supplier Device Package
HC-49S
Frequency Stability
±30ppm
Size / Dimension
0.449" L x 0.189" W (11.40mm x 4.80mm)
Frequency Tolerance
±30ppm
Height - Seated (Max)
0.161" (4.10mm)