8Y-38.400MAAB-T is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TXC CORPORATION
In Stock: 0
Datasheet
Similar
CTS-Frequency Controls
In Stock: 0
Datasheet
CTS-Frequency Controls
Taitien
Taitien
38.4 MHz ±30ppm Crystal 6pF 80 Ohms 4-SMD, No Lead
8Y-38.400MAAB-T
DigiKey Part Number
8Y-38.400MAAB-T-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
8Y-38.400MAAB-T
Description
CRYSTAL 38.4000MHZ 6PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Load Capacitance
6pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
80 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
38.4 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (2x1.6)
Frequency Stability
±30ppm
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Frequency Tolerance
±30ppm
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)