7V-20.000MEIE-T is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Geyer Electronic America, Inc.
In Stock: 3,873
Datasheet
Parametric Equivalent
Jauch Quartz
In Stock: 3,000
Datasheet
20 MHz ±10ppm Crystal 12pF 60 Ohms 4-SMD, No Lead
7V-20.000MEIE-T
DigiKey Part Number
887-7V-20.000MEIE-TTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
7V-20.000MEIE-T
Description
3.2X2.5 GLASS SEAL MHZ QUARTZ XT
Detailed Description
Category
Load Capacitance
12pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
60 Ohms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Frequency
20 MHz
Frequency Stability
±20ppm
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Frequency Tolerance
±10ppm
Height - Seated (Max)
0.035" (0.90mm)