7M-16.000MAHQ-T is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Geyer Electronic America, Inc.
In Stock: 1,990
Datasheet
16 MHz ±30ppm Crystal 10pF 60 Ohms 4-SMD, No Lead
7M-16.000MAHQ-T
DigiKey Part Number
887-7M-16.000MAHQ-TTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
7M-16.000MAHQ-T
Description
3.2X2.5 SEAM SEAL MHZ QUARTZ XTA
Detailed Description
Category
Load Capacitance
10pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
60 Ohms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Frequency
16 MHz
Frequency Stability
±30ppm
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Frequency Tolerance
±30ppm
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)