P260P-S1BS3CA10K is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
In Stock: 101
Datasheet
10k Ohm 1 Gang Logarithmic Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Conductive Plastic 0.25W, 1/4W PC Pins
P260P-S1BS3CA10K
DigiKey Part Number
987-1332-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P260P-S1BS3CA10K
Description
POT 10K OHM 1/4W PLASTIC LOG
Detailed Description
Category
Number of Gangs
1
Resistance (Ohms)
10k
Tolerance
±10%
Actuator Length
0.787" (20.00mm)
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Actuator Diameter
0.250" (6.35mm)
Panel Mount
Features
Sealed
Size - Body
Square - 0.500" x 0.500" Face (12.70mm x 12.70mm)