P260P-D1BS3CA100K
P260P-D1BS3CA100K
P260P-D1BS3CA100K
DigiKey Part Number
987-1330-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P260P-D1BS3CA100K
Description
POT 100K OHM 1/4W PLASTIC LOG
Detailed Description
100k Ohm 1 Gang Logarithmic Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Conductive Plastic 0.25W, 1/4W PC Pins
Category
Number of Gangs
1
Resistance (Ohms)
100k
Tolerance
±10%
Actuator Length
0.787" (20.00mm)
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Actuator Diameter
0.250" (6.35mm)
Bushing Thread
3/8-32
Panel Mount
Features
Sealed
Size - Body
Square - 0.500" x 0.500" Face (12.70mm x 12.70mm)