TK9R6E15Q5,S1X
DigiKey Part Number
264-TK9R6E15Q5,S1X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TK9R6E15Q5,S1X
Description
150V UMOS10-HSD TO-220 9.6MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 150 V 104A (Ta), 52A (Tc) 200W (Tc) Through Hole TO-220
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
9.6mOhm @ 26A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 1.1mA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
50 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3690 pF @ 75 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
200W (Tc)
Technology
Operating Temperature
175°C
Drain to Source Voltage (Vdss)
150 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-220
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
8V, 10V