LED50W-012 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 28
4.2A 12V Constant Voltage LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
LED50W-012
DigiKey Part Number
1121-1077-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LED50W-012
Description
LED DRIVER CV AC/DC 12V 4.2A
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LED50W-012 Models
Category
Current - Output (Max)
4.2A
Power (Watts)
50 W
Series
Ratings
IP66
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 65°C
Efficiency
84%
Type
Constant Voltage
AC DC Converter
Size / Dimension
7.64" L x 1.69" W x 0.98" H (194.0mm x 43.0mm x 25.0mm)
Approval Agency
CE, cULus
Voltage - Input (Min)
90VAC
Voltage - Input (Max)
305VAC
Base Product Number
Voltage - Output
12V