IDLV-65-12 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Thomas Research Products
In Stock: 0
Datasheet
4.2A 12V Constant Voltage LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
IDLV-65-12
DigiKey Part Number
1866-2954-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IDLV-65-12
Description
LED DRIVER CV AC/DC 12V 4.2A
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Output (Max)
4.2A
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Power (Watts)
50 W
Series
Voltage - Isolation
3.75 kV
Packaging
Box
Dimming
Analog, PWM
Part Status
Obsolete
Features
OVP, SCP
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C
Type
Constant Voltage
Efficiency
85%
Topology
AC DC Converter
Termination Style
Terminal Block
Number of Outputs
1
Size / Dimension
5.12" L x 2.95" W x 0.98" H (130.0mm x 75.0mm x 25.0mm)
Voltage - Input (Min)
180VAC
Approval Agency
CB, CCC, CE, cURus, ENEC
Voltage - Input (Max)
295VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output
12V