LED100WPS1-24 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 1
Datasheet
Similar
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 29
Datasheet
4.15A 24V Constant Voltage LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
LED100WPS1-24
DigiKey Part Number
1121-1512-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LED100WPS1-24
Description
LED DRIVER CV AC/DC 24V 4.15A
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Output (Max)
4.15A
Manufacturer
Thomas Research Products
Power (Watts)
100 W
Packaging
Box
Features
OCP, OVP, SCP
Part Status
Active
Ratings
IP20
DigiKey Programmable
Not Verified
Efficiency
88%
Type
Constant Voltage
Termination Style
Wire Leads
Topology
AC DC Converter
Approval Agency
cURus
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Min)
108VAC
Weight
1.1 lbs (499 g)
Voltage - Input (Max)
305VAC
Base Product Number
Voltage - Output
24V