ODLV-65A-24
DigiKey Part Number
1866-3662-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ODLV-65A-24
Description
LED DRIVER CV AC/DC 24V 2.4A
Customer Reference
Detailed Description
2.4A 24V Constant Voltage LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Category
Power (Watts)
58 W
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Voltage - Isolation
3.75 kV
Series
Dimming
Analog, PWM
Packaging
Box
Features
OCP, SCP
Part Status
Obsolete
Ratings
IP67
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C
Type
Constant Voltage
Efficiency
87%
Topology
AC DC Converter
Termination Style
Wire Leads
Number of Outputs
1
Size / Dimension
4.76" L x 3.03" W x 1.12" H (121.0mm x 77.0mm x 28.5mm)
Voltage - Input (Min)
180VAC
Approval Agency
CB, CCC, CE, cURus, ENEC
Voltage - Input (Max)
295VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output
24V
Base Product Number
Current - Output (Max)
2.4A