UCC21750DWR
DigiKey Part Number
296-UCC21750DWRTR-ND - Tape & Reel (TR)
296-UCC21750DWRCT-ND - Cut Tape (CT)
296-UCC21750DWRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UCC21750DWR
Description
DGTL ISO 5.7KV 1CH GT DVR 16SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10A Gate Driver Capacitive Coupling 5700Vrms 1 Channel 16-SOIC
EDA/CAD Models
UCC21750DWR Models
Category
Rise / Fall Time (Typ)
33ns, 27ns
Mfr
Current - Output High, Low
10A, 10A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Peak Output
10A
Part Status
Active
Voltage - Output Supply
13V ~ 33V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Isolation
5700Vrms
Package / Case
16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Common Mode Transient Immunity (Min)
150V/ns