TPS628600YCHR
DigiKey Part Number
296-TPS628600YCHRTR-ND - Tape & Reel (TR)
296-TPS628600YCHRCT-ND - Cut Tape (CT)
296-TPS628600YCHRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPS628600YCHR
Description
IC REG BUCK 0.6V 600MA 8DSBGA
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 0.6V, 1.1V 1 Output 600mA 8-XFBGA, DSBGA
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TPS628600YCHR Models
Category
Voltage - Input (Max)
5.5V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Digi-Reel®
Current - Output
Part Status
Active
Frequency - Switching
1.5MHz
Function
Step-Down
Synchronous Rectifier
Yes
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Topology
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Package / Case
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
8-DSBGA (0.66x1.36)
Voltage - Input (Min)
1.8V