TPS546B25RXXR
DigiKey Part Number
296-TPS546B25RXXRTR-ND - Tape & Reel (TR)
296-TPS546B25RXXRCT-ND - Cut Tape (CT)
296-TPS546B25RXXRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPS546B25RXXR
Description
4V TO 18V INPUT, 25A, STACKABLE,
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Programmable 0.4V 1 Output 25A 37-PowerWFQFN
Category
Voltage - Input (Max)
18V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Digi-Reel®
Voltage - Output (Max)
5.5V
Part Status
Active
Current - Output
Function
Step-Down
Frequency - Switching
400kHz ~ 2MHz
Output Configuration
Positive
Synchronous Rectifier
Yes
Topology
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Output Type
Mounting Type
Surface Mount, Wettable Flank
Number of Outputs
1
Package / Case
Voltage - Input (Min)
2.7V