TM4C1297NCZADI3R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Texas Instruments
In Stock: 1,044
Datasheet
Parametric Equivalent
Texas Instruments
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 673
ARM® Cortex®-M4F Tiva™ C Microcontroller IC 32-Bit 120MHz 1MB (1M x 8) FLASH 212-NFBGA (10x10)
TM4C1297NCZADI3R
DigiKey Part Number
TM4C1297NCZADI3R-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TM4C1297NCZADI3R
Description
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 212NFBGA
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
TM4C1297NCZADI3R Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
EEPROM Size
6K x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
RAM Size
256K x 8
Part Status
Active
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.97V ~ 3.63V
DigiKey Programmable
Not Verified
Data Converters
A/D 24x12b
Core Processor
ARM® Cortex®-M4F
Oscillator Type
Internal
Core Size
32-Bit
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
120MHz