LMR36506RS3QRPERQ1 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LMR36506RS3QRPERQ1 |
Description | IC REG BUCK 3.3V 600MA 9VQFN |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 600mA 9-PowerVFQFN |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | LMR36506RS3QRPERQ1 Models |
Category | Voltage - Output (Min/Fixed) |
Mfr | Current - Output |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Frequency - Switching 200kHz ~ 2.2MHz |
Part Status Active | Synchronous Rectifier Yes |
Function Step-Down | Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA) |
Output Configuration Positive | Grade Automotive |
Topology | Qualification AEC-Q100 |
Output Type | Mounting Type Surface Mount, Wettable Flank |
Number of Outputs 1 | Package / Case |
Voltage - Input (Min) 3V | Supplier Device Package 9-VQFN-HR (2x2) |
Voltage - Input (Max) 65V | Base Product Number |