LMR36506MSC5RPERQ1
DigiKey Part Number
296-LMR36506MSC5RPERQ1TR-ND - Tape & Reel (TR)
296-LMR36506MSC5RPERQ1CT-ND - Cut Tape (CT)
296-LMR36506MSC5RPERQ1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LMR36506MSC5RPERQ1
Description
IC REG BUCK 5V 600MA 9VQFN
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 5V 1 Output 600mA 9-PowerVFQFN
EDA/CAD Models
LMR36506MSC5RPERQ1 Models
Frequency - Switching
2.2MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Voltage - Input (Min)
3V
Voltage - Input (Max)
65V