LM3S6911-IQC50-A2T
DigiKey Part Number
296-36500-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-36500-1-ND - Cut Tape (CT)
296-36500-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM3S6911-IQC50-A2T
Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 6000 Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 256KB (256K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14)
EDA/CAD Models
LM3S6911-IQC50-A2T Models
Category
Number of I/O
46
Mfr
Program Memory Size
Series
Program Memory Type
FLASH
Digi-Reel®
RAM Size
64K x 8
Part Status
Active
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.25V ~ 2.75V
DigiKey Programmable
Verified
Oscillator Type
Internal
Core Processor
ARM® Cortex®-M3
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Size
32-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
50MHz