AMC1200SDUB
DigiKey Part Number
296-31357-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AMC1200SDUB
Description
IC OPAMP ISOLATION 1 CIRC 8SOP
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolation Amplifier 1 Circuit Differential 8-SOP
EDA/CAD Models
AMC1200SDUB Models
Category
Current - Supply
5.4mA
Mfr
Current - Output / Channel
20 mA
Packaging
Bulk
Voltage - Supply Span (Min)
2.7 V
Part Status
Active
Voltage - Supply Span (Max)
5.5 V
Amplifier Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Circuits
Surface Mount
Output Type
Differential
Package / Case
8-SMD, Gull Wing
-3db Bandwidth
100 kHz