RW-175-1/16-X-STK is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
TE Connectivity
In Stock: 0
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Datasheet
Panduit Corp
Sumitomo Electric Interconnect Products, Inc.
3M
New Product
Heat Shrink Tubing, Semi Rigid 0.063" (1.60mm) 2 to 1 Clear 4.00' (1.22m)
RW-175-1/16-X-STK
DigiKey Part Number
1111-RW-175-1/16-X-STK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RW-175-1/16-X-STK
Description
HEAT SHRINK TUBING AND SLEEVES R
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Inner Diameter - Recovered
0.031" (0.79mm)
Mfr
Recovered Wall Thickness
0.010" (0.25mm)
Series
Material
Packaging
Box
Features
Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Cut-Through Resistant, Flame Retardant, Fluid Resistant
Part Status
Active
Color
Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Shrinkage Ratio
Shrink Temperature
175°C
Length
4.00' (1.22m)
Storage/Refrigeration Temperature
32°F ~ 95°F (0°C ~ 35°C)
Inner Diameter - Supplied
0.063" (1.60mm)