FN409-6.5-02
DigiKey Part Number
817-1980-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FN409-6.5-02
Description
LINE FILTER 75VAC 6.5A TH
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Single Phase EMC/EMI Line Filter 6.5 A 75V Two Stage PC Pins
Category
Current
6.5 A
Manufacturer
TE Connectivity Schaffner
Applications
General Purpose
Series
Approval Agency
SEMKO, UR
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Filter Type
Single Phase
Termination Style
PC Pins
Configuration
Two Stage
Inductance
500µH
Voltage - Rated AC
75V