BATTU-25.4/12.7-A1-2-STK is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity
In Stock: 0
Datasheet
Heat Shrink Tubing, Semi Rigid 1.000" (25.40mm) 2 to 1 Red 4.00' (1.22m)
BATTU-25.4/12.7-A1-2-STK
DigiKey Part Number
BATTU-25.4/12.7-A1-2-STK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BATTU-25.4/12.7-A1-2-STK
Description
HEATSHRINK 1" X 4' RED
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Recovered Wall Thickness
0.075" (1.91mm)
Mfr
Material
Series
Features
Adhesive Lined, Flame Retardant
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Type
Shrink Temperature
110°C
Shrinkage Ratio
Storage/Refrigeration Temperature
32°F ~ 95°F (0°C ~ 35°C)
Length
4.00' (1.22m)
Shelf Life
36 Months
Inner Diameter - Supplied
1.000" (25.40mm)
Base Product Number
Inner Diameter - Recovered
0.500" (12.70mm)