T92P7A22-240
DigiKey Part Number
PB738-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T92P7A22-240
Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 30A 240V
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPST-NO (2 Form A) 240VAC Coil Chassis Mount
Category
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Mfr
Coil Insulation
Class F
Series
Must Operate Voltage
192 VAC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
24 VAC
Part Status
Active
Operate Time
15 ms
Mounting Type
Release Time
15 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-55°C ~ 65°C
Contact Form
DPST-NO (2 Form A)
Contact Material
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current)
30 A
Approval Agency
CSA, TUV, UL, UR, VDE
Switching Voltage
600VAC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
18000VA
Coil Resistance
3.8 kOhms
Coil Current
16.7 mA