KUHP-11DT1-12
DigiKey Part Number
PB847-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KUHP-11DT1-12
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 20A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 12VDC Coil Chassis Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
KUHP-11DT1-12 Models
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Series
Coil Insulation
Class B
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
9 VDC
Part Status
Active
Operate Time
20 ms
Mounting Type
Release Time
20 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-45°C ~ 70°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Material
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current)
20 A
Approval Agency
CSA, UR
Switching Voltage
240VAC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
4800VA
Coil Resistance
120 Ohms
Coil Current
100 mA