K10P-11DT5-24
DigiKey Part Number
PB330-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K10P-11DT5-24
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 15A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 24VDC Coil Chassis Mount
Category
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Mfr
Coil Insulation
Class B
Series
Must Operate Voltage
18 VDC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
2.4 VDC
Part Status
Active
Operate Time
13 ms
Mounting Type
Release Time
10 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-45°C ~ 70°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Material
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current)
15 A
Approval Agency
CSA, UR
Switching Voltage
120VAC - Nom
Relay Type
Coil Current
37 mA
Coil Resistance
650 Ohms