K10P-11DT5-12
DigiKey Part Number
PB329-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K10P-11DT5-12
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 15A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 12VDC Coil Chassis Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
K10P-11DT5-12 Models
Category
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Must Operate Voltage
9 VDC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
1.2 VDC
Part Status
Active
Operating Temperature
-45°C ~ 70°C
Contact Rating (Current)
15 A
Switching Voltage
120VAC - Nom
Relay Type
Coil Current
75 mA
Coil Resistance
160 Ohms