416MA502P is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 62
Datasheet
5 kOhms 0.2W, 1/5W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
416MA502P
DigiKey Part Number
416MA502P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
416MA502P
Description
TRIMMER 5K OHM 0.2W PC PIN TOP
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
416MA502P Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±250ppm/°C
Manufacturer
TE Connectivity Passive Product
Number of Turns
1.0
Series
Adjustment Type
Top Adjustment
Packaging
Bulk
Resistive Material
Cermet
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Through Hole
Resistance
5 kOhms
Termination Style
PC Pins
Power (Watts)
0.2W, 1/5W
Size / Dimension
Rectangular - 0.319" x 0.268" Face (8.10mm x 6.80mm)
Tolerance
±25%